Succes Pentru Echipa Nationala De Volei

Calificările pentru Campionatul European de Volei Masculin care se va desfășura în 2017 au debutat, iar selecționata reprezentativă a României a avut ca prim adversar echipa similară a Macedoniei. În meciul care a avut loc în 15 septembrie, tricolorii au dispus de oaspeți în doar trei seturi, în cadrul unei partide desfășurate în Sala Sporturilor Oltenia din Craiova, în cadrul Grupei F.

Primul set al întâlnirii s-a dovedit și cel mai echilibrat, naționala de volei a României câștigându-l după un foarte disputat 25-21, următoarele două fiind mai degrabă o formalitate, încheindu-se 25-14 și 25-12, meciul având o durată totală de 69 de minute. Sub privirile celor 800 de spectatori prezenți la sala din Craiova, Laurențiu Lică, căpitanul echipei naționale și al echipei de club SCM-U Craiova, și Marian Bala s-au remarcat drept cei mai buni jucători ai meciului, cu câte 12 reușite fiecare, în timp ce Andrei Spînu şi Mihai Gheorghiţă au punctat fiecare de câte 10 ori în acest prim meci de calificare pentru Europenele de Volei.

„Ne bazam pe această victorie. Era clar că dacă nu câștigam astăzi aveam șanse foarte mici de calificare. Ne-am făcut treaba. Nu pot să spun că a fost o victorie mare, dar maniera în care am câștigat meciul ne face să fim încrezători. Am jucat chiar bine” a declarat Andrei Spînu pentru digisport.ro.

Următorul meci al naționalei de volei se va disputa astăzi, vineri, 16 septembrie, împotriva Estoniei, de la ora 19.45, iar sâmbătă are loc ultimul meci din grupe, împotriva Cehiei, prima clasată în grupe mergând mai departe, pe când cea de pe locul secund va avea de jucat un meci de baraj. În ceea ce privește șansele de calificare ale României, căpitanul Lică consideră că „nu suntem favoriți, dar avem dorința de a demonstra în al 12-lea ceas că putem ajunge sau măcar ne putem apropia de un turneu final. Vom aborda acest prim turneu cu încredere.”, într-o declarație dată pentru publicația Gazeta de Sud.