Supercupa Merge La CSM Targoviste

Scena voleiului feminin intern a văzut un meci grandios ieri. Reunite pentru a disputa Supercupa, CS Volei Alba Blaj și CSM Targoviste au oferit o partidă intensă. În cele din urmă, echipa din Dâmbovița s-a impus. Astfel, aceasta cucerește un nou trofeu în 2016, după Cupa României.

Supercupa României se dispută între câștigătoarea campionatului național și deținătoarea Cupei României. Dacă CSM Targoviste și-a adjudecat competiția din urmă, CS Volei Alba Blaj are în palmares titlul național în 2016. Notabilă mai e și rivalitatea dintre cele două formații. Echipa din Ardeal a învins-o pe CSM Targoviste în ultimele două finale de campionat disputate.

Meciul de ieri s-a desfășurat în Sala Constantin Jude din Timişoara și a durat peste două ore. Încheiat cu scorul de 3-2 pentru CSM Targoviste, partida s-a decis pe greșelile minore ale adversarilor. Viitoarele câștigătoare au trecut în avantaj după primul set, după care CS Volei Alba Blaj a egalat. Dinamica a fost acceași, scorul devenind 2-1, după care 2-2, pentru ca în decisivul să aparțină CSM Targoviste.

Pentru CSV Alba-Blaj au jucat: Ana Antonijevic – Adina Salaoru (căpitan), Nadja Ninkovic, Ana Maria Berdilă, Tatiana Markevici, Nneka Onyejekwe – Marina Vujovic (libero). Pe parcurs au intrat Dubravka Djuric și Ana Grbac.

Pentru CSM Târgovişte au evoluat: Diana Calotă – Alexandra Sobo, Ivana Djerisilo, Matea Ikic, Milagros Collar, Roxana Ivanof – Suzana Cebic (libero). Pe parcurs au fost introduse Alexandra Trică și Ana Bianca Mitrănescu.