Inregistrare

Victorie Dupa 7 Ani In Rugby Europe Championship

România a învins Georgia pentru prima dată din 2010 în Rugby Europe Championship, adjudecându-și trofeul datorită victoriei directe!

Victorie mare pentru naţionala de rugby a României, care a învins Georgia după o pauză de şapte ani, în Rugby Europe Championship, făcând un pas imens spre Cupa Mondială din Japonia 2019. “Stejarii” au câştigat la limită meciul cu rivalii din ultimii ani în competiţia continentală, după un duel extrem de tensionat, scor 8-7, în ultima etapă din Rugby Europe Championship 2017.

Pe Stadionul Naţional ”Arcul de Triumf”, tricolorii au început perfect partida cu gruzinii, trecând rapid în avantaj datorită eseului reuşit de către Cătălin Fercu în minutul 3. Oaspeţii au trecut peste şoc, au încercat să reintre în joc, marcând la rândul lor spre finalul primei reprize o încercare, prin Şarikadze, transformată de Merab Kvirikaşvili. Condusă la pauză cu 7-5, România a gestionat perfect partea secundă: o apărare perfectă a împiedicat orice încercare ofensivă a Georgiei, iar lovitura de pedeapsă transformată de Florin Vlaicu, în minutul 52, a parafat victoria echipei antrenate de Lynn Howells.

Regulamentul dă întâietate victoriei directe!

În urma victoriei, românii au intrat în posesia trofeului Rugby Europe Championship, datorită victoriei directe de la București, care îi avantajează pe cei care o obțin, în detrimentul tuturor celorlalte criterii (punctul 2.4.2 din regulamentul oficial specifică faptul că, în caz de egalitate de puncte, primul criteriu luat în calcul este rezultatul direct). Interesant că nimeni nu cunoștea acest fapt la finalul jocului: nici organizatorii, nici georgienii și nici jucătorii noștri.

Așadar, în clasamentul final al grupei, România şi Georgia au acumulat câte 19 puncte, dar „Stejarii“ au câștigat trofeul Rugby Europe Championship, chiar dacă au marcat mai puţine eseuri în meciurile susținute. Cu aceeași ocazie, naţionala frunzei de stejar a făcut un pas uriaş spre accederea directă la Cupa Mondială din 2019, în condiţiile în care georgienii sunt deja calificaţi la turneul final. La finalul partidei, România a mai primit un trofeu, tradiționala Cupă „Antim Ivireanul“, acordată câştigătoarei meciurilor directe cu Georgia. Purtând numele mitropolitului român de origine georgiană, trofeul a fost realizat de sculptorul Guia Japaridze, fost jucător de rugby, şi a fost donat de suporterii din ţara caucaziană în 2002.

Articolul a fost realizat de revista Sport în România și poate fi citit integral accesând acest link.