Victorie La Handbal Feminin Cu Rusia

Echipa națională de handbal feminin a României produce prima surpriză la Campionatul European. Al doilea meci, împotriva Rusiei, a fost câștigat după o evoluție impresionantă. Tricolorele au învins după ce nu au fost conduse deloc. La acest succes, cel mai mare aport este considerat cel al Denisei Dedu (portar).

Scorul final a fost de 22-17 în favoarea României. Chiar acesta indică o defensivă solidă pentru ambele echipe. Totuși, portarul echipei României de handbal feminin, Denisa Dedu, a fost vedeta meciului. Din 39 de aruncări la poartă, a respins 22, ceea ce înseamnă un procentaj de 56%. Prestația sportivei de 22 de ani i-a adus elogiile presei internaționale, precum și porecla de „portarul cu 1000 de mâini”.

Prima repriză a însemnat câștigarea unui avans consistent pentru România. Până la pauză, însă, tricolorele conduse de Ambros Martin înregistrau un avans de doar două goluri. De asemenea, prima repriză a găsit Rusia în momente dificile, având un interval de 11 minute fără gol.

Egalarea a venit după debutul reprizei secunde. Naționala de handbal feminin a României se desprinde la două goluri, după care urmează un impas. Timp de 11 minute, niciuna din formații nu scutură plasa adversarelor. Aproape de final, Rusia egalează din nou. Româncele se trezesc și marchează de 5 ori consecutiv, fără ca oponentele să mai înscrie.

Astfel, echipa de handbal feminin a României înregistrează un succes și o înfrângere până acum. În cadrul Campionatului European din Suedia, sportivele lui Martin vor juca vineri contra Croației.

”Naţionala de handbal feminin mi-a făcut o mare bucurie în această seară şi sunt convinsă că a produs emoţii şi sentimente identice în multe alte inimi de români. Să învingi echipa Rusiei, campioana olimpică en titre, nu este la îndemâna oricui. Toată echipa merită felicitări, la fel ca şi antrenorii, dar nu pot sa nu remarc evoluţia Denisei Dedu! Mai mult decât un meci, am câştigat un portar! Bravo, fetelor! Sper să rămâneţi la fel de concentrate până la final, cu evoluţii la fel de bune, şi să ţineţi steagul sus la Campionatul European din Suedia!”, a scris Elisabeta Lipă, Ministrul Tineretului și Sportului, după meci.