Inregistrare

Sportivii Paralimpici, Campionii Speciali Ai Tarii

Sportivii paralimpici care au alcatuit delegaţia tricoloră au obţinut 21 de medalii la Jocurile Olimpice de Iarnă „Special Olympics”, care s-au desfăşurat în Austria, în perioada 15-24 martie. Cu acest prilej s-a desfăşurat şi o nouă ediţie a AIPS Young Reporters, un program al Asociaţiei Internaţionale a Presei Sportive, dedicat tinerilor jurnalişti din toate colţurile lumii, la care România a avut pentru prima dată un reprezentant.

Sportivii paralimpici români au obţinut 21 de medalii, dintre care patru de aur, şase de argint şi 11 de bronz, la Jocurile Mondiale de Iarnă Special Olympics din Austria, cel mai mare eveniment sportiv umanitar la nivel mondial din 2017, destinat persoanelor cu dizabilităţi intelectuale. Competiţia s-a desfăşurat în perioada 15-24 martie, în trei localităţi din Austria – Graz, Schladming şi Ramsau.

Alexandru Marinescu a câştigat două medalii de aur la mers/alergare pe zăpadă, la 25, respectiv 50 de metri. La acelaşi sport, Theodor Bucur a cucerit aur şi argint, iar Petru-Iulian Coltor a obţinut medalii de aur şi de bronz. Maria Moşoiu a primit argint şi bronz tot la mers/alergare pe zăpadă, iar Oana Negrea şi Mara Oprea au câştigat bronzul. La competiţiile de schi alpin, şase sportivi români au urcat pe podium. Viorel Tătaru, Codruţ Moldoveanu şi Marian Ioniţă au primit medaliile de argint, iar Nicoleta Stan, Denisa Iliescu şi Andrei Cupşa, medaliile de bronz. Florin Ilie a ocupat locul 5. La patinaj artistic, Debora Radu a cucerit medalia de argint, iar Alexandru Toma s-a clasat pe locul al şaselea.

Articolul a fost realizat de revista Sport în România și poate fi citit integral accesând acest link.