CSM Digi Oradea, Performanta De Colectie

CSM Digi Oradea a obţinut o calificare dramatică în ultimul act al Eurocup la polo. Elevii lui Kalman Kadar şi Gheorghe Dunca reuşesc după 36 de ani să ajungă într-o finală europeană, ca urmare a victoriei cu 9-6, obţinute după prelungiri, în faţa celor de la SM Verona.

Finala Len EuroCup 2017 la polo va avea în prim plan o echipă românească, CSM Digi Oradea reuşind o calificare istorică în ultimul act al unei competiţii europene, după o aşteptare de 36 de ani! Vicecampioana României a reuşit o victorie dramatică în semifinala cu Sport Management Verona, răsturnând handicapul de două goluri din meciul tur, în bazinul olimpic Ioan Alexandrescu din Oradea, la capătul unei partide care a avut de toate şi s-a decis abia după prelungiri şi lovituri de departajare.

Returul disputat la Oradea, pe 18 februarie, a pornit de la 10-12, cât fusese în meciul tur, iar handicapul s-a mărit după primul sfert, adjudecat de italieni cu 1-0. La pauză s-a intrat cu 2-1 pentru români, prin reuşitele lui Negrean şi Georgescu, însă sfertul 3, în care italienii au marcat de două ori şi au irosit şi o lovitură de pedeapsă părea să fi pecetluit soarta calificării. Elevii lui Kalman Kadar nu au abandonat însă lupta şi au avut un sfert patru de excepţie, în care au reuşit să ducă scorul general la 15 – 15, prin reuşitele lui Negrean, Georgescu şi Asanovic. Soarta calificării s-a decis în prelungiri, la loviturile de departajare şi a purtat amprenta portarului Gojko Pijetlovic, campion olimpic la Rio cu echipa Serbiei. Pijetlovic a reuşit să apere ultimele două lovituri ale italienilor şi a trimis CSM Oradea în marea finală, fiind „obligat” la final de publicul peste capacitatea bazinului să facă un tur de onoare în uralele spectatorilor.

Articolul a fost realizat de revista Sport în România și poate fi citit integral accesând acest link.