CSM Digi Oradea, Succes In Europa

Probabil cea mai puternică echipă de polo a României, CSM Digi Oradea, joacă bine. Cel mai recent meci disputat, în LEN Euro Cup, s-a soldat cu un succes. Orădenii au învins echipa Canottieri Napoli și au acces în semifinalele competiției. Scorul general, după tur și retur, a fost de 19-12 în favoarea românilor.

Victoria din tur părea să anunțe un parcurs lin pentru CSM Digi Oradea. După 11-7, meciul din Italia se prefigura disputat, dar nu dificil. Cel mai mare impediment pentru orădenii a fost lipsa unor jucători, care au fost convocați la echipa națională. Meciul desfășurat sâmbătă (10.12), în Italia, s-a încheiat cu scorul de 8-5. Pe sferturi: 1-1, 1-1, 3-1 și 3-2. Partida a avut parte de echilibru în prima repriză, însă a 2-a jumătate fost controlată de bihoreni, aceștia mărindu-și ecartul construit încă din prima manșă, atunci când au învins la diferență de patru lungimi.

Tibi Negrean și Mihnea Gheorghe au marcat câte două goluri, iar Andrei Prioteasa, Boris Pavlovic, Ramiro Georgescu și Max Costa au marcat câte un gol pentru CSM Digi. Prin urmare, CSM Digi Oradea va juca în penultimul act al celei de-a 2-a competiții continentale la polo. Alături de echipa din Oradea, în semifinale au avansat Ferencvaros (Ungaria), SM Verona (Italia) și Jadran Herceg Novi (Muntenegru).