Inregistrare

Kenyanul Patrick Kipkorir Siele a castigat Semimaratonul de la Bucuresti

Kenyanul Patrick Kipkorir Siele a castigat cursa masculina din cadrul celei de-a saptea editii a Semimaratonului Bucuresti. Patrick are 21 de ani, este din Kenya si a terminat semimaratonul intr-o ora si 5 secunde.

Podiumul a fost completat tot de doi sportivit din Kenya. Rincer Kipkorir Konga, care a obtinut un timp de 1 ora, 1 minut si 19 secunde si Justus Kipkogei Kangogo, cu timpul de 1 ora, 2 minute si 18 secunde.

Si in cursa feminina tot Kenya a fost la putere. Pauline Chemning Korikwiang a terminat intr-o ora, 10 minute si 7 secunde. Pe locul doi a fost Daisy Cherotich, tot din Kenya, cu timpul de 1 ora, 12 minute si 7 secunde, iar locul 3 a fost al Elvanei Abeylegesse din Turcia cu 1 ora, 12 minute si 27 secunde.

A fost cea de-a 7-a editie a Semimaratonului Bucuresti, eveniment organizat de Bucharest Running Club, unde au participat aproximativ 17.000 de alergatori din 65 de tari.