Sabina Martis, Argint La Circuitul European De Sabie

Circuitul European de Sabie a poposit preț de o etapă la București. Găzduit de Sala Polivalentă din Capitală, stagiul a reunit peste 81 de sportive din mai multe țări. Calificările pentru competiție au cernut sita într-un mod foarte selectiv, astfel că pe tabloul de 8 s-au regăsit două sportive din România. În cele din urmă, Sabina Martis a reușit să ajungă până în finală, însă acolo a cedat în fața ucrainiencei Olena Pysarenko.

Etapa de la București din Circuitul European De Sabie s-a desfășurat în paralel cu Cupa Riposta, organizată de clubul sportiv omonim. În Sala Polivalentă din București s-au prezentat la start 81 de sportive din Belgia, Bulgaria, Chile, Spania, Marea Britanie, Republica Moldova, România, Elveția, Turcia, Ucraina și SUA. România a fost reprezentată de 39 de sportive. Legitimată la CSA Steaua, Sabina Martis s-a clasat la final pe locul al doilea, după ce a cedat în finală, scor 11-15, în fața sportivei Olena Pysarenko (Ucraina). Cealaltă sportivă din România prezentă pe tabloul de 8 a fost Ioana Radu (CSS Unirea Iași), care s-a clasat pe locul al șaselea.

Invitat special al organizatorilor la festivitatea de premiere de duminică a fost Ana Maria Popescu (campioană olimpică la Rio 2016, vicecampioană olimpică la Beijing 2008, dublă campioană mondială și de șapte ori campioană europeană la spadă), care a înmânat medaliile.