Simona Halep le-a purtat noroc! U-BT Cluj-Napoca s-a calificat in optimile FIBA Europe Cup

U-BT Cluj-Napoca s-a calificat in optimile de finala ale FIBA Europe Cup la baschet masculin dupa ce au obtinut cu emtii victoria in meciul cu cipriotii de la Keravnos, cu scorul de 77-71, in ultimul sau meci din Grupa L a competitiei.

Au fost doua prime sferturi echilibrate, dar cipriotii s-au desprins pe tabela de marcaj cu zece minute inainte de final, atunci cand conduceau cu 58-51. Cu 5 minute inainte de final, Keravnos conducea 69-62. U-BT Cluj-Napoca a reusit insa 15 puncte consecutive (77-69) si a intors soarta meciului, care parea jucata in acel moment.

Simona Halep, numarul doi mondial, a facut angajarea la meciul dintre U-Banca Transilvania si Keravnos Nicosia.

Cel mai bun jucator pentru U-BT a fost internationalul roman Giordan Watson, cu 20 puncte, 3 recuperari si 3 pase decisive. Pentru noi au mai jucat Zeljko Sakic 8 p, 8 rec, 1 pd, Ousmane Barro 14 p, 10 rec, 1 pd, Andrei Kalnicenko 1 pd, Miha Lapornik 13 p, 3 pd, Rolland Torok 1 pd, Adomas Drungilas, Lasan Kromah 16 p, 4 rec, 2 pd, Nandor Kuti 6 p, 4 rec, 4 pd.

In celalalt meci al grupei, Donar Groningen a invins Belfius Mons-Hainaut cu 95-72.

Pe primul loc a ramas Donar Groningen, 10 puncte, urmata de U-BT Cluj-Napoca, 9 puncte, Keravnos, 9 puncte, Belfius Mons-Hainaut, 8 puncte.

Sursa: Agerpress