SUPER FOTO si VIDEO Romania – Ungaria | Am pierdut pe teren, dar in tribune am fost la inaltime! Ce record a fost stabilit la Cluj

Nationala masculina de baschet a Romaniei a pierdut partida disputata împotriva Ungariei, scor 71-80, si va termina grupa C a Campionatului European de Baschet masculin pe ultima pozitie.

Ca sa se califice mai departe, in faza eliminatorie a Europenelor, Romania avea nevoie de o victorie la 19 puncte in fata Ungariei. „Tricolorii” au 12-6 in minutul 7, dar ungurii egaleaza doua minute mai tarziu, la 14. Urmeaza 8 puncte la rand inscrise de maghiari, la inceputul sfertului secund, si jucatorii antrenati de croatul Stojan Ivkovici se instaleaza lejer la conducere, cu aceiasi Hanga si Vojvoda asaltand panoul.

In minutul 15, „vulturii” vin la 3 puncte in trena rivalilor, dar de acolo inainte prapastia se casca din ce in ce mai larg. E 31-38 in minutul 19. Ratarile se pierd pe fondul sonor din sala din care se aude „Romania! Romania!”

Debutul sfertului trei aduce iar echipa noastra la 36-38, prin reusitele lui Catalin Baciu. Pare insa ca ungurilor le plac desprinderile – diferenta creste la 10 puncte, 36-46, intr-un minut si jumatate de joc. Ungurii nu l-au luat insa deloc in calcul pe Andrei Mandache, care e dispus sa se dea peste cap ca sa relanseze jocul – minutul 27 – 48-49. Greselile alor nostri dubleaza detaliile pozitive si ne trezim mereu pe post de urmaritori. Sfertul al treilea, in ciuda eforturilor tricolore, se termină 60-52 pentru Ungaria.

Finalul e demn de o drama veritabila – elevii lui Tenter se apropie iar, 71-75, dar mingea parca frige in ultimul minut. Din tribune se aude „Nu cedam!”, dar secundele fug si Hanga primeste doua libere, pe care le transforma. Meciul se incheie cu 71-80. Mandache, 24 de puncte, si Baciu, cu 12, au fost principalii marcatori pentru Romania. Pentru Ungaria, Vojvoda a inscris 26 de puncte si Hanga 20.

In ultimul meci al Grupei C, joi, Romania intalneste Muntenegrul, dar Ungaria este cea care prinde ultimul loc la Istanbul.

Partida Romania – Ungaria a stabilit un nou record de audienta la un eveniment indoor al unui sport de echipa desfasurat in tara. FIBA a anuntat ca la meci au fost vandute 9.121 de bilete, adica mai mult cu aproape 1.000 de bilete fata de partida Romania – Spania (50-91), care a avut loc cu o zi mai devreme.

Recordul de audienta a putut fi imbunatatit in conditiile in care capacitatea Salii Polivalente din Cluj a fost marita la 10.000 de locuri. Aceasta a fost, de altfel, o conditie impusa, atunci cand Romania a primit dreptul de organizare pentru o grupa la Eurobasket 2017. Pana in primavara, recordul de asistenta era de 7.300 de locuri, atins la handbal. Sala Polivalenta din Cluj este singura din România care depaseste capacitatea de 6.000 locuri si care poate gazdui evenimente de talie internationala, precum Eurobasket sau Campionatul European de gimnastica, desfasurat in luna aprilie.

In ultimii ani, exceptand fotbalul, mai multi spectatori decat la Romania – Ungaria (baschet) au fost prezenti doar la meciul de box dintre Lucian Bute si Jean Paul Mendy. In arena improvizata la Romexpo au fost prezenti aproximativ 10.000 de spectatori.